Praktisk information

NORDISKA FÖRENINGEN FÖR LEXIKOGRAFI


Praktisk information


Konferensen hålls på Lunds universitet i Palaestra et Odeum, Paradisgatan 4, i Lunds centrum, 27–29 april 2022.


Vi inleder med en mottagning på Svenska Akademiens ordboksredaktion, Dalbyvägen 3 i Lund, tisdag kväll 26 april.


På onsdag eftermiddag (27 april) kan man delta i en guidad rundvandring i Lundagård, Lunds centrum.


Konferensmiddagen äger rum på torsdagskvällen den 28 april i Akademiska Föreningens Borg i Lundagård i Lund.


OBS! Vi rekommenderar tillresta gäster att boka hotell snarast eftersom det är stor efterfrågan på hotellrum i Lund.

Flera hotell ligger på gångavstånd från parken Lundagård i centrala Lund där konferensen äger rum (se förslag nedan).


• Lilla Hotellet (i centrum): lillahotellet.com

• Hotell Concordia (i centrum): www.concordia.se

• Hotell Nordic Lund, (i centrum): nordiclund.se

• Magles Smiley Inn (i centrum): smileyinn.se

• Hotell Ahlström (i centrum): hotelahlstrom.se

• Hotel Bishops Arms (i centrum): www.bishopsarms.com/Lund

• Hotell Lundia (i centrum): www.lundia.se

• Grand Hotel (i centrum): www.grandilund.se

• Hostel Winstrup, vandrarhem med självhushåll (i centrum): www.winstruphostel.se

• Hotel Finn (1 km från centrum): hotelfinn.se

Hotell Planetstaden (1 km från centrum): www.nordicchoicehotels.se/clarion-collection/clarion-collection-hotel-planetstaden/

• The More Hotel (1 km från centrum): www.themorehotel.se/sv/Lund

• Radisson Blu (1,5 km från centrum): www.radissonhotels.com/sv-se/hotell/radisson-blu-lund

• Hotel Ideon (2 km från centrum): www.elite.se/sv/hotell/lund/hotel-ideon

• Good Morning Lund (2,5 km från centrum): ligula.se/goodmorninghotels/lund/

• Scandic Star (3 km från centrum): www.scandichotels.com/Hotels/Sweden/Lund/Scandic-Star-Lund

Kontaktuppgifter


Konferensens mejladress är: NFL2022@saob.se



Arrangörskommitté:


  • Louise Holmer, Institutionen för svenska språket, Göteborgs universitet
  • Christian Mattsson, Svenska Akademiens ordboksredaktion i Lund
  • Pär Nilsson, Svenska Akademiens ordboksredaktion i Lund
  • Eva Nordgren, Svenska Akademiens ordboksredaktion i Lund
  • Emma Sköldberg, Institutionen för svenska språket, Göteborgs universitet





< Tillbaka

Frågor om konferensen skickas till: NFL2022@saob.se