Praktisk information


Praktisk information


Konferensen hålls på Lunds universitet i Palaestra et Odeum, Paradisgatan 4, i Lunds centrum, 27–29 april 2022.


Vi inleder med en mottagning med lättare förtäring på Svenska Akademiens ordboksredaktion, Dalbyvägen 3 i Lund, tisdag kväll den 26 april, kl. 18-21.


På onsdag eftermiddag (27 april) kan man delta i en guidad rundvandring i Lundagård, Lunds centrum.


Konferensmiddagen äger rum på torsdagskvällen den 28 april i Akademiska Föreningens Borg i Lundagård i Lund.


Pandemiläget är svårt att förutse. Men vi följer utvecklingen och rättar oss efter Folkhälsomyndighetens rekommendationer och riktlinjer.


OBS! Vi rekommenderar tillresta gäster att boka hotell snarast eftersom det är stor efterfrågan på hotellrum i Lund.

Flera hotell ligger på gångavstånd från parken Lundagård i centrala Lund där konferensen äger rum (se förslag nedan).


• Lilla Hotellet (i centrum): lillahotellet.com

• Hotell Concordia (i centrum): www.concordia.se

• Hotell Nordic Lund, (i centrum): nordiclund.se

• Magles Smiley Inn (i centrum): smileyinn.se

• Hotel Bishops Arms (i centrum): https://www.bishopsarms.com/vara-hotell/lund/

• Hotell Lundia (i centrum): www.lundia.se

• Grand Hotel (i centrum): www.grandilund.se

• Hostel Winstrup, vandrarhem med självhushåll (i centrum): www.winstruphostel.se

• Hotel Finn (1 km från centrum): hotelfinn.se

Hotell Planetstaden (1 km från centrum): http://www.planetstaden.se/

• The More Hotel (1 km från centrum): www.themorehotel.se/sv/Lund

• Radisson Blu (1,5 km från centrum): www.radissonhotels.com/sv-se/hotell/radisson-blu-lund

• Hotel Ideon (2 km från centrum): www.elite.se/sv/hotell/lund/hotel-ideon

• Good Morning Lund (2,5 km från centrum): ligula.se/goodmorninghotels/lund/

• Scandic Star (3 km från centrum): www.scandichotels.com/Hotels/Sweden/Lund/Scandic-Star-Lund

Kontaktuppgifter


Konferensens mejladress är: NFL2022@saob.se



Arrangörskommitté:


  • Louise Holmer, Institutionen för svenska språket, Göteborgs universitet
  • Christian Mattsson, Svenska Akademiens ordboksredaktion i Lund
  • Pär Nilsson, Svenska Akademiens ordboksredaktion i Lund
  • Eva Nordgren, Svenska Akademiens ordboksredaktion i Lund
  • Emma Sköldberg, Institutionen för svenska språket, Göteborgs universitet





< Tillbaka